Domů > Dodatky > VIKTORIE - letní atrakce Botanické zahrady

VIKTORIE - letní atrakce Botanické zahrady

454.jpg

  V knihách nacházíme vědecká jména Victoria regia, V. amazonica nebo V. cruziana; jsou snad různé druhy viktorií?

Viktorie, kterou na řece Mamoré v Amazonii prý objevil r. 1801 misionář Tadeáš Haenke, rodák z Chřibské, byla vědecky popsána až r. 1832, a sice pod jménem Euryale amazonica. V té době byl totiž již ze Starého světa znám jiný obří druh z čeledi leknínovité, totiž Euryale ferox. Roku 1837 byla E. amazonica přeřazena do nově zřízeného rodu Victoria, a ještě později, r. 1838, byla jmenována Victoria regia.

Překladem tohoto latinského jména vzniklo české jméno viktorie královská. A nyní je třeba vzít v potaz pravidla pro jmenosloví rostlin: Z latinských druhových přívlastků má přednost vždy ten nejstarší. Uznání faktu, že jméno V. regia je proto nutno zamítnout, nemá ovšem žádný vliv na jméno české. Na jmenovce má tedy správně být: Victoria amazonica (viktorie královská).

Jinak je tomu u jména Victoria cruziana. V jiné části Jižní Ameriky, v povodí Río Paramá, byl objeven a r. 1840 popsán zřetelně zatím neznámý druh Victoria cruziana (viktorie Cruzova). Je atraktivnějšího vzhledu, protože má mnohem vyšší obrubu listů. Je přizpůsobivější a spolehlivěji rostoucí než viktorie královská, a proto se v botanických zahradách vyskytuje nejčastěji.

455.jpg

Proč není viktorie vidět stále, při každé návštěvě Botanické zahrady, například o vánocích?

Viktorie se pěstuje jako letnička. Světelné poměry panující přes zimu jí naprosto nestačí, a proto ve všech botanických zahradách bez výjimky již na podzim odumírá. Zanechává semena, která je třeba uchovávat ve vodě. Počátkem března začínají klíčit.

456.jpg

457.jpg

Kdy je vhodná doba, aby bylo možné vidět viktorii v plné kráse?

Od počátku června do začátku října. Potom je chřadnoucí rostlina zlikvidována.  Viktoriím je věnován "letní" pavilon L, který se nachází mimo hlavní skleníkový komplex, v oddělení "Květena mokřadů a vodních zahrad".

Jak a kdy viktrorie kvete; a lze to vidět?

Květy viktorií jsou sice největší z květů vodních rostlin, avšak vůči rozměrům listů jsou malé, v průměru jen 23 30 cm. Klasik české botaniky František Polívka o nich píše: Rozvíjejíce se v hodinách večerních, květy vydechují libou vůni a mají korunní plátky bílé. K ránu se koruny zavrou a rozevrou se znova až zase na večer, ale už nikoli v barvě bílé, nýbrž v barvě červené. Nádhera jejich však netrvá déle nežli jedinou noc, neboť příštího rána uzavrou se navždy a stáhnou se pod vodu.

Viktorie tedy kvetou zpravidla přes noc, ale na krátící se podzimní dny reagují zpožděným zavíráním květů. Díky tomu je lze zastihnout, zejména při zatažené obloze, ještě během dopoledne. Zdatná rostlina vytváří 2 - 3 květy týdně, za vegetační sezónu celkem 30 - 50 květů.

458.jpg

459.jpg

460.jpg

461.jpg

462.jpg

463.jpg

Jaké velikosti listu oba druhy dosahují? Která z viktorií je větší?

Spolehlivé údaje z přírody nejsou k dispozici a traduje se, že nepatrně větší je viktorie královská. Dosahuje prý v přírodě průměru listu až 3 m, ve sklenících až 2,4 m. Viktorie Cruzova prý může mít listy také až přes 2 m velké, ve skleníkových podmínkách zpravidla asi 1,8 m. Viktorie Cruzova má na obvodu listů výrazně vyšší obrubu než viktorie královská.

  Opravdu list leknínovité rostliny viktorie unese i dítě? 

ANO! (Více ZDE)