Domů > Novinky > 9. dubna

9. dubna

Důmyslné lapání - příklad z Botanické zahrady. (Fejeton)

První ranní zpráva, kterou mi rádio (jež mne automaticky budí) oznámilo, zněla nějak tak, že se podmínky mimořádného stavu uvolňují. Zbystřil jsem a vyslechl, že policie obojího druhu dostane nyní nově volnou ruku k ukládání desetitisícových pokut na ulici na potkání. Kromě možnosti zahrát si tenis (což mne, sedmdesátníka, málo zajímalo) se tedy mohu těšit na ty hodné policajty, aby se mi v zemi, kde domov můj, volně dýchalo (neboť by mne snad také měli chránit a tu a tam třebas pomáhat). Stačí, že vlivem roušky a kvůli ní zapoceným brýlím špatně odhadnu dvoumetrový odstup od nějakého bližního - a bude potřeba mít v zadní kapse svazeček deseti tisícovek, od kterých mi pomohou za to, že ještě dýchám. Jsem člověk sice skeptický, ale silou vůle pozitivně laděný, a tak jsem od naznačené polobdělé úvahy, jak mne určitě lapnou a perlustrují policajti, přešel k plánování dnešních internetových "Novinek" z Botanické zahrady.  Jaké jiné téma zvolit, než LAPÁNÍ.

V pavilonu D - masožravé rostliny je nyní vidět nádherný rozsáhlý porost rosnatky dvojité (Drosera binata), velké australské rosnatky s vidličnatě rozdvojeními lepkavými listy. Pěstitelé touto rosnatkou poněkud pohrdají a málokdy ji pěstují, protože neumí ohýbat svoje tentakule (stopkaté lepkavé žlázy), což většina rosnatek po polapení kořisti dělá. Nikdo z těch pěstitelů si zřejmě neuvědomuje, že tato "nevýhoda" je vlastně geniálním vylepšením. Podívejme se, jak rosnatka dvojitá roste! Její listy fungují pospolu jako blýskavý i barevně lákavý záhonek, slibující nějaký poživatelný sekret pro mouchy, motýly a jiný hmyz. Ve skutečnosti jsou to členitá tenata, fungující jako lepkavá síť. Kořist v ní uvízne, lhostejno kde, a potom je s ní každopádně v kontaktu dostatek žláz na to, aby byla strávena. Rosnatka právě proto neinvestuje energii do pohybu žláz. 

Vedle porostu této rosnatky dvojité je ještě rostlina s vícekrát členěnými listy, a také robustnější. Měřil jsem loni v létě její list, a ten měl mezi nejvzdálenějšími špičkami vzdálenost 39 cm. Tato rosnatka je varietou předešlé, typické, a jmenuje se Drosera binata var. dichotoma. Je to varieta vzniklá jako adaptace na zvláštní ekologické podmínky. V Modrých horách roste na mokvavých skalních stěnách. Její lepkavé listy tam visí vystavené do prostoru, tedy v poloze výhodné pro lapání kořisti. Na jiných místech zase využívá svých dlouhých řapíků jinak: Prorůstá až metr vysokým porostem plazivé kapradiny Gleichenia dicarpa. Svoje členité čepele pak rozkládá na povrchu porostu této gleichenie.

1718.jpg Drosera binata 1719.jpg Typická forma Drosera binata. 1720.jpg List Drosera binata var. dichotoma.