Domů > Novinky > 8. dubna

8. dubna

Kdo umí, umí! aneb KATEŘINA

Svého času, v dobách nadšení pro pěstování masožravých rostlin, jsem se zabýval také jejich šlechtěním a cíleným křížením. Povedly se některé krásné rostliny, které dnes nesou oficiální pojmenování. Těm vůbec nejlepším jsem dal jména po těch kolegyních, které byly různým způsobem nápomocné zdaru "Projektu masožravé rostliny" v Botanické zahradě, jak by se dnes řeklo. A tak máme Pinguicula ´Gina´ a Sarracenia ´Kateřina´. 

Kateřina je po léta tou zahradnicí specialistkou, která se stará o expozici masožravých rostlin a o rostliny v zázemí. Co dovede, je vidět právě dnes: Špirlice bělolisté (Sarracenia leucophylla) jsou v plném a přebohatém květu. Jejich porost by se dal sekat kosou! Právě z tohoto druhu byla zmíněná ´Kateřina´ vyšlechtěna. Tu také můžete nyní vidět v pavilonu D, odkud pocházejí snímky. 

1713.jpg Pinguicula ´Gina´ - ceněný výsledek šlechtění v BZ Liberec. 1714.jpg Sarracenia ´Kateřina´ - vzniklá šlechtěním Sarracenia leucophylla.
1715.jpg Špirlice bělolistá (Sarracenia leucophylla) 1716.jpg Porost špirlic by se dal sekat kosou! 1717.jpg Sarracenia leucophylla