Domů > Novinky > 15. března

15. března

O náhodách v přírodovědě a vůbec. (Fejeton)

V současné době přírodověda uznává jenom nezvratné důkazy o všelijakých jevech, dále předpoklady na základě statistik a matematických modelů, přesná měření vyhodnocená pomocí názorných (nebo úplně nesrozumitelných) grafů. Zcela zamítá užití intuice ve vědě a jakékoli náhody nemá ráda, protože na ně není metr a kazí to očekávané výsledky. Výsledky někdy tak moc očekávané, že se jim přizpůsobí i metoda stanovení a zamlčující předpoklady; TO JE TEN NEJHORŠÍ HŘÍCH VĚDY! 

V dílech opravdu moudrých přírodovědců (které v jejich době neměl nikdo rád a nejraději by je zadupali do země) jsou však zmínky o vlivu náhod v různých přírodních procesech. Prostě v určitý moment se stane něco, co další procesy "vykolejí", resp. "přehodí výhybku" a další dění jde jiným směrem, který v předběžných výpočtech nebyl. Tvrdím z vlastní zkušenosti, že náhody mají převelikou roli v životě rostlin, v proměnách rostlinných společenstev (čili tzv. sukcesi). Nevadí to. Když zahradník udělá chybu, i přes ty náhody mu dost přesně mohu podle zkušeností předpovědět, jaké budou důsledky v dalším chování rostliny.

Takovou náhodu, jaká zase právě přála těm nejhorším organismům jako skvělé maskování jejich skutečných parametrů, by nevykalkuloval žádný vědec. A kdyby to věrně popsal romanopisec, čtenář by si řekl: "Tak to teda hodně přepísk!" A považoval by autora za příliš fantazírujícího a nevěrohodného. Jsou ale zdánlivé náhody, které vlastně náhodami nejsou. Například dnes jsem udělal něco, co dělám každý rok, ani jsem si to neuvědomoval: "Popotahoval" jsem kytky, aby už kvetly; pátral jsem v alpinu po kvetoucích druzích a jásal jsem nad lomikamenem vstřícnolistým, rostoucím u nás jen v Krkonoších. Také nad obligátním, avšak obdivuhodným lýkovcem jedovatým. Dosud spící kaktusy jsem málem prosil, aby ukázaly alespoň jediný kvítek, a ony mne nezklamaly: Časné druhy rodů Echinofossulocactus a Mammillaria nesměle odstartovaly v expozici v pavilonu A čas kvetení. Potkal jsem jen 2 německy mluvící návštěvníky. Žádná náhoda, fenomeny zcela prediktibilní! 

1641.jpg Lomikámen vstřícnolistý 1642.jpg Lýkovec jedovatý
1643.jpg Echinofossulocactus erectocentrus 1644.jpg Mammillaria elongata